Güncel Haberler
13 Kasım 2017'de eklendi

Adet Düzensizliği Yaşayan Kadınlar ?

Adet Düzensizliği Yaşayan Kadınlar ?

Adet, günümüzde ergenliğe ulaşmış her kadının görmüş olduğu ve vucudunuzdaki pis kanı dışarıya attığı dönemdir. Bu dönemlerde oldukça gergin, stresli ve hırçın olabilirler. Kadın vucudu her ay bunu tekrarlar ortalama olarak 4 ile 5 gün sürebilir.Bu durum her ay tekrarlandığı için, 22 günden az veya 40 günü geçen dönemlerde adet kanaması görüyorsa bu noktada adet düzensizliğinden söz edilir ve uzmanlar tarafından yardım almanızı öneririz.

Bazı bayanlar, bünyesinden kaynaklı 1 hafta erken veya 1 hafta geç adet görebilmektedir. Bu durum normal bir durumdur.Adet düzensizlikleri kadına miyom,polist,kist gibi oluşumların habercisi olarakda bilinir. Aynı zamanda enfeksiyon veya kanser riskide taşımaktadır.

Adet düzensizliğinde kanamada oldukça çok önemlidir, çünkü belli bir miktarın veya çok abartılı şekilde kanama yaşanıyorsa bu durumuda düzensizlik olarak adlandırabiliriz. Çok fazla kanama olması kadının kan kaybından dolayı kansızlığınada sebep olabilmektedir.

Sizlerde böyle durumlar yaşıyor iseniz hemen doktorunuz ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

13 Kasım 2017, 19:23

Kürtaj Sonrası Hamile Kalınır mı ?

Polikistik Yumurtalık Hastalığı ?

PCOS ( polikistik yumurtalık hastalığı ) hormanel bir bozukluktur, özellikle üreme çağına gelmiş bayanlarda görünen bu durum genetik olarak aileden geçer. Hacettepe üniversitesinde yapılan bir araştırmada %19 civarında yüksek bir rakam ile ülkemizdede bu hormanel bozukluğa yakalanmış insanlar mevcuttur.

Polikistik hastalığı kriterleri şu şekildedir ?

Vücüdunzudaki kıllanma artışı
Adetlerde gecikme veya adet olmama
Yumurtalıklarda kistlerin oluşması

Bu tanılara göre sizlerdede bu 3 maddeden 2 si mevcutsa bu hastalık tanısı konmaktadır.

Polikistik Hastalığı Başlangıcı ?

Kilo almaya elverişli bir bünye
Sivilcelerin artması;
Saçların Dökülmesi
Aşırı derece de kıllanma
Gebelik var ise düşük olma ihtimali artmaktadır.
Depresyon
Rahim içi kalınlaşma

Polikistik Hastalığı Tedavisi ?

Bu hormanel bozuklukta tek bir tedavi yerine sizlerin sorunu, şikayetlerine göre uzmanlar tedavi farklılıkları gösterebilmektedir. PCOS hastaları çoçuk sahibi olmak istediklerinde yumurtalama tedavisi uygulanır. Aşırı alınmış kilolar, diyetler ve yapılan sporlar ile verilmelidir. Fazla kilolarınızdan kurtulmanız bile kendinizi düzeltmeye başlamışısınız demektir.Kanınızdaki yağ oranları fazla ise uzmanlar tarafından yağ düşürücü ilaçlar önerilebilir.
Not: Adet düzensizliği en fazla 3 ay olmalıdır, çünkü kadınların 3 ayı geçen adetlerinde rahimlerinde kalınlaşma meydana gelir. Bu yüzden düzenli ve sağlıklı yaşam için doktorlarınıza başvurunuz.

Devamını Görüntüle