Reklam
Reklam
Reklam
Sağlık Soruları.NET

Bebeklerde Banyo Zamanı

Bebeklerde Banyo Zamanı

Canınızdan daha değerli dünyanın en saf varlıkları, bebeğinizin su ile tanışma anını hatırlıyor musunuz ? Heyecan var mıydı, üzerinizdeki stres, acaba canı acırmı, suyun sıcaklığı nasıldı, çok mu sıcak, çok mu soğuk. Acaba nasıl tutsam daha doğru olacaktır, gibi kafanızda binlerce soru ve düşünceleriniz eğlenceli ve bir o kadar stres dolu geçmişti.

Bebeğiniz ilk etapta daha çok minik olduğu için endişe ve heyecanınız çok normaldi, ama zaman geçtikçe bu endişe yerini kahkalara bırakarak en mutlu anlarınızı oluşturduğunuz anılara dönüştü, oyuncak dolu küvetler, onları yıkarken sizinde sırılsıklam olmanız, hertarfı su olan bir banyo ama en mutlusu yüzünüzdeki anlamsız bir mutluluk…
Bebeğiniz ile aranızdaki en mutlu günlerden biri banyo zamanı olduğunu söylemek mümkün, hem bebek için keyif veren, hemde sizin için sıra dışı deneyimler.

Yeni doğan bebeklerde banyo zamanı ?

Yeni doğmuş bebeğinizi direk suya sokmak yerine, ılık ıslak bir bez veya sünger yardımı ile temizlemek olacaktır. Bebeğiniz tuvaletini yaptığında altını iyice temiz olmasına özen göstermek ve sık sık ellerini, yüzlerini yavaş bir şekilde temizlemek.

Bebeğin Banyo Zamanı Geldiğini Nasıl Anlarız ?

Bebekler, yeni doğduklarında yıkanmaz, bunun yerine ıslak mendil, bezler veya süngerler yardımı ile silinerek temizlenir. Dünyanın en saf varlıkların canını yakmak son isteyeceğimiz şey olacaktır. Bu yüzden bebeğin göbek bağı düşmesi beklenir ve buranın iyileşme sürecinden sonraki dönemlerde bebeğiniz artık banyo yapmaya hazırdır demektir.

Anne ve babalar, genelde her gün bebeğini yıkamayı tercih ederek, anılarına yenileri katıyorlar. Ancak bebeğiniz emeklemeden, kendini pisletmeye başlamadan haftada üç kere yıkamak yeterli olacaktır. Bebekler yetişkinler gibi, soğuk veya sıcak sularda yıkanamaz. Çünkü derileri o kadar hassastır ki, aşırı sıcak veya soğuk canları çok yakacaktır. Bu yüzden suyun sıcaklığını 37-38 derecede sabit tutmaya çalışın.

Not: Su sıcaklığını, derece yardımı veya sıkça yapılan yanlışlardan bir tanesi el ile değil dirsek yardımı ile kontrol ediniz.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ