Güncel Haberler
11 Kasım 2017'de eklendi

Menopoz Girme Yaşı Kaçtır

Menopoz Girme Yaşı Kaçtır

Menopoz Girme Yaşı Kaçtır ?

Dünyada yapılan araştırmalar sonucunda menopoz yaşının ortalamasını 51 olarak belirlenmiştir. Ancak elde olmayan sebepler ve yaşanan hayat şartları nedeni ile ülkemizde menopoza girme yaşı 46-48 olarak bilinmektedir. Beslenme düzeyleri vb gibi etmenler menopoza girme yaşını etkileyebilmektedir.

Eskiden insanların menopoza girme yaşı dört beş yaş daha erkendi ancak bunun nedeni eski bayanların ilk adet görme yaşının daha erken olmasından kaynaklıdır. 1900 ve 2000 yıllarda menopoz çoğu zaman bilinmez ve rastlanmazdı, çünkü insanların yaşam süresi şimdiye kıyaslandığında oldukça azdır. Bu yüzden kadınlar menopoza girmeden bile yaşmalarını yitirebiliyordu. Şu an günümüze baktığımızda yaşam standartları ve yaşam süreleri artmaya başladı. Bu neden ile daha sık karşımıza gelen bir sorun olmuştur.

Menopozun Yaşı Etkileyen Nedenleri ?

-Menopoz oranı gelişen ülkelerde daha ileri yaşlara çıkmaktadır.
-Sosyoekonomik düzeyi düşük ise yapılan araştırmalarda daha erken menopoza girdikleri gözlemlenmiştir.
-Eğitim düzeyi, çalışmayan ev hanımı kadınlar daha erken yaşta menopoza girmektedir.
-Çocuk sahibi olan kadınlara göre çocuk sahibi olmayan kişiler erken menopoza girmektedir.
-Sigara kullanan kadınlar diğer kadınlara göre bir iki yıl daha önce menopoza girmektedir.
-İyi beslenmeyen kişiler daha erken menopoza girmektedir.
-Siyah ırka sahip kişiler beyazlara göre daha erken menopoza girmektedir.

%100 diyebileceğimiz bir neden olmaması ile birlikte sadece yapılan araştırmalar incelenerek bu durumlar sizlere aktarılmıştır. Gene uzman doktorlarınıza başvurmanızı öneririz.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

13 Kasım 2017, 00:28

Erken Menopoz Nedir ve Nedenleri Nelerdir

Kadınların en büyük sorunlarından bir tanesi olan menopoz, kadınların yumurtalıkların aktivitesini yitirmesi adetlerini kalıcı olarak bitmesi sonucunda meydana gelir. Bu durum 12 ay boyunca devam ederse kadın hala adet görmüyorsa uzmanlar tarafından konulan bir tanıdır.

Menopoz Belirtileri ise ;

-Terleme
-Uyku Problemi
-Duygu durum bozuklukları
-Ateş Basması
-Libidoda Azalma
-Vajinal Kurukluk, Disparoni( ilişkide ağrı çekme )
-İdrar yaparken güçlük

Menopoz süresi belli bir zaman kavramı içermez. Kadından, kadına değişiklik gösterebilir. Yapılan incelemeler sonucunda 10 yılda süren kişiler mevcut, 1 yıl süren kişilerde mevcut. Ancak yapılan araştırmalarda, ortalama olarak 1 ile 5 yıl arasında sürdüğü öngörülmüştür. Bazı hastalar aşırı şikayet göstermesinden hormon takviyesi almaktadır.

Menopoza Giren Her Kadına Hormon Tedavisi Uygulanır Mı ?

Bu duruma yakalanmış kişiler, uzmanlara danışması ve onların vermiş olduğu tedaviye göre ilerlemesi daha doğru olacaktır. Çünkü her kadına bu şekilde tedavi uygulanmamaktadır. Günümüzde farklı uygulamalar ve tedavi yöntemleri vardır, ancak son zamanlarda uygulanan öneriler ;orta yaşa sahip insanlar ve aşırı derecede ateş basan kişilere hormon tedavisi uygulanmaktadır.

Doğal Menopoz ( spontan ) Nedir ?

Bu noktada kadın hiç bir ilaç kullanmadan veya ameliyat olmadan kendi kendine menopoza girmesinden meydana gelen menopoz çeşididir.

Cerrahi Menopoz Nedir ?

Ameliyat veya kadın yumurtalıklarının alınması ile meydana gelen durumdur. Kadınların ameliyat sonrasında rahim veya yumurtalıklarının alınması menopoz belirtilerini tetikleyebilir ve başlar. Bu durum doğal menopoza benzerdir. Yumurtalığı alınmayan bir kadının sadece rahmi alındıysa bu durumda menopoza girmez.
Rahmi alınan kadın adet görmez ancak yumurtalıkları işlevini hala devam ettirdiği için menopoz belirtileri oluşmaz ve bu kişi menopoza girmez.

İndüklenmiş (iatrojenik) Menopoz Nedir ?

Bazı insanlar gördükleri tedavi nedeni ile hastalık görebilir. Bunlara örnek vermemiz gerekirse, kemoterapi veya radyoterapi gibi tedaviler görüyorsa ve bu hastalık yumurtalıklara zarar vermişse menopozun başlangıcı olabilir. Cerrahi menopoz da bu grubla aynı noktadadır.

Erken ( Prematür ) Menopoz Nedir ?

40 yaş altındaki bayanların adetinin kesilmesi sonucu oluşan durumdur. Prematür menopoz diyede adlandırılan bu durumda kadınların erken yaşlarda menopoza girmesine denir.

Perimenopoz Nedir ?

Bu durum son adet geçirmesinden sonraki 1 yıllık sürece verilen isimdir. Menopoz ile ilgili ateş basması, sıkıntılı bir dönem yaşaması, adet düzensizlikleri, uykusuzluk gibi nedenler tamamen bitmeden üç ile beş yıl önce başlarlar.

Devamını Görüntüle