Reklam
Reklam
Reklam
Sağlık Soruları.NET

Menopoz Nedir, Çeşitleri ve Belirtileri Nelerdir

Menopoz Nedir, Çeşitleri ve Belirtileri Nelerdir

Kadınların en büyük sorunlarından bir tanesi olan menopoz, kadınların yumurtalıkların aktivitesini yitirmesi adetlerini kalıcı olarak bitmesi sonucunda meydana gelir. Bu durum 12 ay boyunca devam ederse kadın hala adet görmüyorsa uzmanlar tarafından konulan bir tanıdır.

Menopoz Belirtileri ise ;

-Terleme
-Uyku Problemi
-Duygu durum bozuklukları
-Ateş Basması
-Libidoda Azalma
-Vajinal Kurukluk, Disparoni( ilişkide ağrı çekme )
-İdrar yaparken güçlük

Menopoz süresi belli bir zaman kavramı içermez. Kadından, kadına değişiklik gösterebilir. Yapılan incelemeler sonucunda 10 yılda süren kişiler mevcut, 1 yıl süren kişilerde mevcut. Ancak yapılan araştırmalarda, ortalama olarak 1 ile 5 yıl arasında sürdüğü öngörülmüştür. Bazı hastalar aşırı şikayet göstermesinden hormon takviyesi almaktadır.

Menopoza Giren Her Kadına Hormon Tedavisi Uygulanır Mı ?

Bu duruma yakalanmış kişiler, uzmanlara danışması ve onların vermiş olduğu tedaviye göre ilerlemesi daha doğru olacaktır. Çünkü her kadına bu şekilde tedavi uygulanmamaktadır. Günümüzde farklı uygulamalar ve tedavi yöntemleri vardır, ancak son zamanlarda uygulanan öneriler ;orta yaşa sahip insanlar ve aşırı derecede ateş basan kişilere hormon tedavisi uygulanmaktadır.

Doğal Menopoz ( spontan ) Nedir ?

Bu noktada kadın hiç bir ilaç kullanmadan veya ameliyat olmadan kendi kendine menopoza girmesinden meydana gelen menopoz çeşididir.

Cerrahi Menopoz Nedir ?

Ameliyat veya kadın yumurtalıklarının alınması ile meydana gelen durumdur. Kadınların ameliyat sonrasında rahim veya yumurtalıklarının alınması menopoz belirtilerini tetikleyebilir ve başlar. Bu durum doğal menopoza benzerdir. Yumurtalığı alınmayan bir kadının sadece rahmi alındıysa bu durumda menopoza girmez.
Rahmi alınan kadın adet görmez ancak yumurtalıkları işlevini hala devam ettirdiği için menopoz belirtileri oluşmaz ve bu kişi menopoza girmez.

İndüklenmiş (iatrojenik) Menopoz Nedir ?

Bazı insanlar gördükleri tedavi nedeni ile hastalık görebilir. Bunlara örnek vermemiz gerekirse, kemoterapi veya radyoterapi gibi tedaviler görüyorsa ve bu hastalık yumurtalıklara zarar vermişse menopozun başlangıcı olabilir. Cerrahi menopoz da bu grubla aynı noktadadır.

Erken ( Prematür ) Menopoz Nedir ?

40 yaş altındaki bayanların adetinin kesilmesi sonucu oluşan durumdur. Prematür menopoz diyede adlandırılan bu durumda kadınların erken yaşlarda menopoza girmesine denir.

Perimenopoz Nedir ?

Bu durum son adet geçirmesinden sonraki 1 yıllık sürece verilen isimdir. Menopoz ile ilgili ateş basması, sıkıntılı bir dönem yaşaması, adet düzensizlikleri, uykusuzluk gibi nedenler tamamen bitmeden üç ile beş yıl önce başlarlar.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ