Güncel Haberler
13 Kasım 2017'de eklendi

Tüp Bebek Tedavisi İçin Geç Kalmayın…

Tüp Bebek Tedavisi İçin Geç Kalmayın…

Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Gurur Polat; tüp bebek tedavisine olan talep her geçen gün artış gösteriyor. Bunun en önemli etkeni hastaların tüp bebek tedavisinin ne olduğu konusunda çok daha bilinçli hale gelmeleridir. Bunun yanı sıra tüp bebek tedavisindeki ilerlemeler ve Türkiye’deki hekimlerin başarıları da talebin artmasına önemli ölçüde katkı sağlıyor.

Her geçen gün tüp bebek tedavisine katkı sağlayacak yeni bir destek tedavi yöntemi geliştirilmekte ve tüp bebek tedavisindeki başarı oranı artırılmaktadır. Örneğin son zamanlarda embriyolardaki genetik tanı çok daha sık kullanılmaya başlandı. Bu şekilde tüp bebek tedavisine iki şekilde katkı sağlandı. Birincisi embriyoların genetiği incelenip aileden geçme ihtimali olan genetik hastalıklar ekarte edilerek daha sağlıklı bir bebek dünyaya getirilmesi sağlanıyor. İkinci olarak da tüp bebek tedavisindeki başarısızlıkların sebepleri bulunarak sağlam embriyonun seçilmesi sağlanıyor. Tüp bebek tedavisinde vücut savunma sistemleri yani immünite önemli bir rol oynamaktadır. Çünkü embriyonun anne rahminde tutunması için anne rahmi ile embriyonun uyum sağlaması gerekmektedir. Bu açıdan immünoloji önem kazandığından bunun altında yatan sebepler araştırılmaya başlandı ve ilk etapta lenfosit ile gebelik aşıları uygulamasına başlanıldı.

 

Tüp bebek tedavisinde gebelik aşısı nedir?

Gebelik aşıları ilaçlardan, anneden ya da babadan alınan az miktarda kan ile yapılabiliyor. Bu aşılar direkt rahim içine ya da annede cilt altına uygulanabilir. Buradaki amaç anneyiembriyoya alıştırmaktır. Annenin embriyoyu kabul etmesi için önce ikisinin birbirini tanımasını sonra da reddetmemesinisağlamaktır.

Tüp bebek tedavisinde embriyonun tutunmasını sağlamak için çok çeşitli yöntemler kullanılır. Önemli olan bu tekniklerden hangisinin hangi kişiye daha uygun olduğunu belirlemektir. Tüp bebek başarısızlıklarının sebebini bulmak için geliştirilen çok sayıda test mevcuttur. Yapılan bu testler ve kontroller sayesinde gebeliğe ve bebeğin tutunmasına engel olacak sorunlar giderilebiliyor. Annenin yumurta ve babanın sperm kalitesini artırmak amaçlı bazı antioksidan ve yan ürünler kullanılabiliyor. Sonuç olarak rahmin, yumurtanın ve spermin maksimum iyi olduğu an yakalandığında gebelik açısından da yüksek şanslara ulaşılmış oluyor.

 

Aileler pes etmemeli

Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Gurur Polat, eğer tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı varsa ailelerin kendilerini mümkün olduğu kadar üzmemelerini ve kapanmamalarını tavsiye ediyorum. Umutlarını kaybetmeden tüp bebek tedavisine devam etmeleri tavsiye edilir. Çünkü yaş ilerledikçe tüp bebek tedavisi giderek daha zorlaşıyor. Özellikle genç çiftler doğal yollarla bebek sahibi olamıyorlarsa vakit kaybetmeden alanında uzman bir doktora başvurmaları tavsiye edilir.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

12 Kasım 2017, 22:22

Tüp Bebek Tedavisinde Uygulanan Aşamalar

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar SGK tarafından Karşılanır mı ?

Aileler için en büyük etmenlerden bir tanesi olan bu durum SGK ( sosyal güvenlik kurumu ) tarafından bu ilaçlar karşılanmaktadır, sadece katkı payları ödeyerek bu ilaçlara sahip olabilirsiniz. Ancak sigortası olmayan hastalar için bu ilaçlar pahallı gelebilir.

Tüp Bebek Tedavisi Nerede Uygulanır ?

Ülkemizde 100’ün üzerinde tüp bebek merkezi bulunan özel hasatne, devlet hasatnesi bulunmaktadır. Oldukça yayğın olarak kullanılan bu durum için özel merkezler kurulmuş ve bunun yanı sıra devlet, eğitim ve araştırma hastanelerinde, üniversite hastanelerinde yapılmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisinde Yaşın Önemi Varmıdır ?

Her türlü tedavi için yaşın önemli bir rolü vardır. Bu durum infertilite ( kısırlık ) hastaları için en kısa sürede tedavi başlangıcı oldukça önemldir. Yani en erken teşhiş ve yaş buna en uygun olandır. Bu durum yaşın ilerlemesi durumunda % açısından düşer ve olumlu sonuçlanması azalır. Kadınlarıda bu durumun en önemli nedeni yumurtalıkların azalmasından kaynaklıdır, ve yapılan araştırmalar sonucu 35 yaşından sonra kadınlarda yumurtalık azalması artmaktadır.

Devamını Görüntüle