Güncel Haberler
12 Kasım 2017'de eklendi

Tüp Bebek Yapımı Kaç Gün Sürer ?

Tüp Bebek Yapımı Kaç Gün Sürer ?

Tüp Bebek Yapımı Kaç Gün Sürer ?

Aileler çocuk sahibi olamadığı nokta da başvurdukları tüp bebek yöntemi ne kadar zamanda oluşur, bu durum kadın ve erkeklerin en çok merak ettiği noktadır. Erkek her zaman orada bulunma zorunluluğu yoktur ancak kadının bütün aşamalarda orada olması gerekmektedir. Erkeğin 1 aşama ve 4 aşama ( döllenme ) esnasında orada bulunması yeterli olacaktır. Özel durumlar dışında hastanede yatmak veya kalmak gerektirmeyen bir durum olduğunu da söyleyebiliriz. Bütün tedaviler ayak üstü, fazla zaman almayan şekildedir.Ortalama olarak başından sonuna bütün tedavi süresini 1 ay olarak söyleyebiliriz.

Bunları da kısaca özetlemek gerekirse ;

– Birinci aşamada ortalama 1 gün sürer
– İkinci aşama randevu ve hastane durumuna göre ortalama 15 gün kadar sürebilir
– Üçüncü aşamada yumurtaların toplama işlemi yarım saat sürer ve bir kaç saat içinde hastaneden ayrılabilirsiniz.
– Dördüncü aşama için 2-3 gün sonra hastaneye çağrılırsınız çünkü yumurtanın incelenmesi ve laboratuvar da beklemesi gerekmektedir. Bu aşamada ortalama 5 ile 10 dakika arasında değişmektedir.
– Beşinci aşama burada yumurtalıklar rahime transfer edilir ve sizleri beklemeye alırlar. fazla uzun işlemler değildir. Sonrasında gebelik testi yapılacağı güne kadar serbest kalabilir. Bu durum her hastane için standart olan prosedürdür.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

13 Kasım 2017, 00:40

Tüp Bebek Annesi Sigara ve Alkol İçebilir Mi ?

Tüp bebek bu zamana kadar tıptaki en büyük başarılardan bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü çocuk sahibi olmak isteyen ailelerin, en büyük umudu olduğunu söylemek mümkün. Tüp bebek kısaca özetlemek gerekirse, kadından alınan yumurta ve erkeğin spermi ile özel ortamlarda birleştirilerek anne rahmine yerleştirilmesine verilen addır.

Tüp bebek uygulaması iki farklı yöntem ile oluşabilmektedir,

-Klasik tüp bebek uygulaması IVF
-ICSI yumurtalığa sperm enjeksiyonu

Bu yöntemler arasında ikinci olarak verdiğimiz ICSI yöntemi günümüzde daha sık kullanılmaktadır.

Tüp bebek Aşamaları Aşağıdaki Gibidir

Tüp bebek kavramı farklı kaynaklarda farklı anlatılsada her tüp bebek merkezinde aynı aşamalar uygulanmaktadır. Bunları özetleyerek 5 kısma bölebiliriz. Her bir aşamanın anlatımı sayfamızda yer almaktadır arama yaptırarak ulaşabilirsiniz.

Birinci Aşama : Tüp bebek sahibi olmak isteyen çift uzmanlar tarafından incelerek değerlendirmeye alınmasıdır. Geçmiş dönemde yaşamış olduğu durumlar dinlenerek ( düşük veya çocuk oluşumunu engelleyen nedenler, hastalıklar, kazalar vs ) tüp bebek tedavisinde uzmanlar nasıl yol izleyeceklerini araştırırlar.

İkinci Aşama: Bu noktada uzmanlar kadının yumurtalıkları uyarılmasını ve yumurta oluşturulması için işlemler yaparlar. Buna iğne tedavisi ile en iyi yumurta ile embriyo seçimidir. Bu şekilde en iyisi seçilerek rahme konulmasıdır. Bu noktada tek yumurta değil birden fazla yumurta oluşturmayı hedeflerler ve en iyisini seçmeye çalışırlar.

Üçüncü Aşama: OPU ( yumurtaları toplama işlemi ) bu noktada gelişen yumurtalar toplanır ve uzmanlar tarafından laboratuvarlarında döllenme için tutulur. Bu noktada erkeğin spermine başvurulur. Eğer erkek sperm veremiyorsa mikro TESe yöntemi ile erkekten de sperm alınabilir.

Dördüncü Aşama: IVF veya ICSI yöntemi ile döllenme meydana gelir, toplanan yumurta ve spermler ile fetilizasyon ( döllenme ) işlemi gerçekleştirilir.

Beşinci Aşama : Yapılan döllenme sonucu oluşan embriyonun anne rahmine konmasıdır, Bu noktada ağrısız bir işlem gerçekleştirilir. İşlem başarılı bir şekilde gerçekleşirse yaklaşık 12 gün sonra gebelik testi yapılır hamileliğin olumlu sonuçlanıp sonuçlanmadığını kontrol edilir.

Devamını Görüntüle