Güncel Haberler
24 Kasım 2017'de eklendi

Besinlerin Saklama Süreleri

Besinlerin Saklama Süreleri

Greyfurt

C vitamini deposu olan greyfurt, günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılamak için ideal bir meyve. Vücut direncini artırmak için ister dilimleyerek tüketebilir, isterseniz de suyunu sıkarak içebilirsiniz.
Saklama süresi:
Buzdolabının meyvelik kısmında 1 hafta

Besinlerin, buzdolabında saklama sürelerinin ne kadar önemli olduğunu biliyor musunuz?

Ayva

Zengin lif içeriği olduğu için tok tutucu özelliği olan ayva, aromatik kokusundan dolayı yemekten önce iştah açıcı bir etki de gösterir. Aynı zamanda orta seviyede bir C vitamini kaynağıdır.
Saklama süresi:
Buzdolabının meyvelik kısmında 3-5 derecede 3-5 ay

Hindi eti

Kırmızı et ve tavuk etine oranla daha az miktarda yağ içeren hindi eti, özellikle kalp hastalarına önerilen hayvansal kaynaklı besinlerden bir tanesi. İçerdiği demir oranı bakımından kırmızı ete benzeyen hindi eti, yemeklerimiz için yeni bir lezzet alternatifi.
Saklama süresi:
Buzdolabının dondurucu kısmında –12/-15 derecede 6 ay (kendi kağıdında ya da poşetinde)

Protein kaynağı olan yumurta

Günlük besin öğesi ihtiyaçlarımızı karşılayan temel besin maddelerinden bir tanesidir. Beyaz kısmında karbonhidrat, sarı kısmında ise protein ve yağ içeriği daha fazladır. Aynı zamanda yumurta, iyi bir demir ve fosfor kaynağıdır. Ancak yüksek oranda kolestrol içerdiği için kalp damar hastalarının dikkatli bir şekilde tüketmeleri gerekir.
Saklama süresi:
Buzdolabının yumurtalık kısmında 1 hafta

Dondurulmuş besinler

Özellikle etler, buzu çözdürüldükten sonra yeniden dondurulmamalı. Buz çözme işlemi, oda sıcaklığında, soba/radyatör üzerinde ve altında, hafif ateşte veya güneşli yerlerde yapılmamalı, buzdolabının alt raflarında bekletilerek gerçekleştirilmeli. Çözülmüş besinler de bekletilmeden pişirilmeli.

Dana ya da kuzu eti

Hemen tüketilmeyecekse birer yemeklik miktarlarda, yassı şekilde paketlenmiş olarak saklanmalıdır.
Saklama süresi: Buzdolabı buzluklarında 1 hafta, derin dondurucularda 3-4 ay süreyle dondurularak saklanabilir.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

16 Kasım 2017, 14:47

Bebeğin 1. Yaş Banyosu

Canınızdan daha değerli dünyanın en saf varlıkları, bebeğinizin su ile tanışma anını hatırlıyor musunuz ? Heyecan var mıydı, üzerinizdeki stres, acaba canı acırmı, suyun sıcaklığı nasıldı, çok mu sıcak, çok mu soğuk. Acaba nasıl tutsam daha doğru olacaktır, gibi kafanızda binlerce soru ve düşünceleriniz eğlenceli ve bir o kadar stres dolu geçmişti.

Bebeğiniz ilk etapta daha çok minik olduğu için endişe ve heyecanınız çok normaldi, ama zaman geçtikçe bu endişe yerini kahkalara bırakarak en mutlu anlarınızı oluşturduğunuz anılara dönüştü, oyuncak dolu küvetler, onları yıkarken sizinde sırılsıklam olmanız, hertarfı su olan bir banyo ama en mutlusu yüzünüzdeki anlamsız bir mutluluk…
Bebeğiniz ile aranızdaki en mutlu günlerden biri banyo zamanı olduğunu söylemek mümkün, hem bebek için keyif veren, hemde sizin için sıra dışı deneyimler.

Yeni doğan bebeklerde banyo zamanı ?

Yeni doğmuş bebeğinizi direk suya sokmak yerine, ılık ıslak bir bez veya sünger yardımı ile temizlemek olacaktır. Bebeğiniz tuvaletini yaptığında altını iyice temiz olmasına özen göstermek ve sık sık ellerini, yüzlerini yavaş bir şekilde temizlemek.

Bebeğin Banyo Zamanı Geldiğini Nasıl Anlarız ?

Bebekler, yeni doğduklarında yıkanmaz, bunun yerine ıslak mendil, bezler veya süngerler yardımı ile silinerek temizlenir. Dünyanın en saf varlıkların canını yakmak son isteyeceğimiz şey olacaktır. Bu yüzden bebeğin göbek bağı düşmesi beklenir ve buranın iyileşme sürecinden sonraki dönemlerde bebeğiniz artık banyo yapmaya hazırdır demektir.

Anne ve babalar, genelde her gün bebeğini yıkamayı tercih ederek, anılarına yenileri katıyorlar. Ancak bebeğiniz emeklemeden, kendini pisletmeye başlamadan haftada üç kere yıkamak yeterli olacaktır. Bebekler yetişkinler gibi, soğuk veya sıcak sularda yıkanamaz. Çünkü derileri o kadar hassastır ki, aşırı sıcak veya soğuk canları çok yakacaktır. Bu yüzden suyun sıcaklığını 37-38 derecede sabit tutmaya çalışın.

Not: Su sıcaklığını, derece yardımı veya sıkça yapılan yanlışlardan bir tanesi el ile değil dirsek yardımı ile kontrol ediniz.

Devamını Görüntüle