Güncel Haberler
25 Kasım 2017'de eklendi

Gebelikte Dördüncü Hafta

Gebelikte Dördüncü Hafta

Bu süreçte gebelik rahme ulaşmış ve yerleşmiş olmaktadır.  Bu haftadan önce rahim içersinde gebelik görülmez. Hamilelikte 4 hafta ulaşan bebekler gözle görülmeyecek kadar küçüktür. 1-2 mm boyunda, ulturason sayesinde çok nadir gebelik kesesi farkedilebilir ancak bu çok az rastlanan bir durumdur.  Bebeğin kalp atışları duyulmaz, embriya henüz hücre şeklinde olduğu için dokular ve organlar şekil almamıştır. Bu haftada bebeğin eşi ( Plasenta ) gelişir be ilerleyen dönemlerde bebeğin beslenmesi konusunda büyük rol oynar.

Hamileliğin dördüncü haftasında kadında bazı anormal etkenler görülebilir, bu durum adet yaklaşmasından kaynaklı sanılan durumlar olarak sanılsada kadınların gögüslerinde daha bi hassas durumlar, bazen şişme gibi durumlar meydana gelebilir. Bunların adet durumu göstergesi gibi dursada aslında hamileliğin başlangıcı olduğunu gösterir. Ancak diğer belirtiler, kusma, mide bulantısı, tiskinmek gibi noktalar daha kendini göstermez.

Anne adayları bu durum öğrendiklerinde kesinlikle siğara kullanıyorlarsa bırakmaları gerekir, aşırı kendilerini yormamalı, düzenli beslenmeli ve kendi sağlıklarını ve bebeğin sağlığını tehlikeye atacak sporlardan kaçınmalıdır.

Bu durumu öğrenen veya fark eden aileler kesinlikle bir uzmana başvuru yapması gerekmektedir. Çünkü kullanmanız gereken ilaçlar, vitaminler olabilir bunları uzmanlarınıza danışarak alabilirsiniz.

1. HAFTA 2. HAFTA 3. HAFTA 4. HAFTA
5. HAFTA 6. HAFTA 7. HAFTA 8. HAFTA
9. HAFTA 10. HAFTA 11. HAFTA 12. HAFTA
13. HAFTA 14. HAFTA 15. HAFTA 16. HAFTA
17. HAFTA 18. HAFTA 19. HAFTA 20. HAFTA
21. HAFTA 22. HAFTA 23. HAFTA 24. HAFTA
25. HAFTA 26. HAFTA 27. HAFTA 28. HAFTA
29. HAFTA 30. HAFTA 31. HAFTA 32. HAFTA
33. HAFTA 34. HAFTA 35. HAFTA 36. HAFTA
37. HAFTA 38. HAFTA 39. HAFTA 40. HAFTA
41. HAFTA 42. HAFTA

 

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

18 Kasım 2017, 19:44

Gebelikte ikinci Hafta

Hamilelikte 8 haftada bebeğin boyu ortalama 1.5 cm kadardır, kilosu ise 1 gram olduğunu söyleyebiliriz.Bu haftada bebeğin el ve aayakları oluşmaya başlamıştır.Tabi tam anlamda bir oluşum söz konusu değildir. Yüz,burun, göz gibi etmenler daha belirğin olmaya başlar. İleriki haftalarda oluşacak testis veya yumurtalıklar oluşturan iç gential şekil almaya başlar. Bebeğin sırt omurgaları ve omuzları şekil almaya başladığını söyleyebiliriz.

Anne ve bebek arasındaki kordan işlev görmeye başlamıştır.Bebeğin cildi hala çok incedir ve şeffaftır. Göz kapakları bu haftada gelişmiştir tabi 26 haftaya kadar gözler açılmaz. Ultrasonda bebeğin kalp atışları net olarak duyulur ve vucut ayrıntıları net olarak seçilmesede gözükür.

  1. Haftada anne rahmi kendi büyüklüğünün iki katına çıktığı gözlemlenmiştir. Bu yüzden anne sık sık tuvalete gider bu durum normal bir şeydir. Bu haftalarda sık çıkalan tuvaletler ilerleyen dönemlerde annenin rahatlamasına neden olur. Anne bu haftalarda sürekli uyumak isteyebilir bu normal bir durumdur. Hamilelikte aşırı bulantı ve kusma meydana geliyorsa kesinlikle doktorunuza başvurmalısınız, sizlere ilaç veya serum takviyesi yaparak sizleri daha iyi hissetmenizi sağlayabilirler.

Bebeğinizin cinsiyeti bu haftalar üzerinde belirğin olmaz bu yüzden aceleci davanmayınız.

Devamını Görüntüle