Güncel Haberler
26 Kasım 2017'de eklendi

Gebelikte Onuncu  Hafta

Gebelikte Onuncu  Hafta

Hamilelikte 10. haftada bebeğiniz 3cm boyuna ulaşır ve ağırlığı ortalama 4 gram’a ulaşmıştır. Bu haftada bebeğin bütün sistemleri organları gelişmiş olduğunu söyleyebiliriz. 10. haftada artık bebeğe fetal dönemin başlangıcı olduğunu söyleyebiliriz. Bebek aynı zamanda amnion sıvısı içinde haraket edebilir, bu durumu anne fark edemesede ultrason sayesinde gözükmektedir. Bebeğin parçaları ( eklem, diz, dirsek, parmaklar ) şekillenmeye başlamıştır.

Bebek bu haftada eli ile bir şeyi tutma refleksini edinmiştir. Bebekler bu haftada nefes alıp verme hareketlerini yapmaya başlamıştır. Bu haftada ellerindeki, ayak parmaklarındaki perdeler kaybolur ve belirğin hale gelir. İdrar yapar ve kol haraketlerini yapsada annenin bu durumu hissetmesi imkansızdır.

Anne bu haftalarda kusma, mide bulantısı gibi can sıkıcı şikayetleri yavaş yavaş geçmeye başlar. Düzenli olarak eğzersiz yapmaları anne için önemlidir. Bulantı geçmesi, anneyi aşırı yemek yemesine kesinlikle yönlendirmemelidir. Çünkü bu durum aşırı kilo ve şeker hastalığı gibi olumsuz sonuçlar doğurabilir. 12-13 hafta içersinde bebeğinizin cinsiyeti belli olabilir o yüzden doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Anne bu haftalarda gögüs uçlarında koyulaşma, renk değişimi ve irilişme gibi belirtiler oluşabilir. Bu oldukça normaldir.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

25 Kasım 2017, 14:25

Gebelikte Beşinci Hafta

Hamilelikte 8 haftada bebeğin boyu ortalama 1.5 cm kadardır, kilosu ise 1 gram olduğunu söyleyebiliriz.Bu haftada bebeğin el ve aayakları oluşmaya başlamıştır.Tabi tam anlamda bir oluşum söz konusu değildir. Yüz,burun, göz gibi etmenler daha belirğin olmaya başlar. İleriki haftalarda oluşacak testis veya yumurtalıklar oluşturan iç gential şekil almaya başlar. Bebeğin sırt omurgaları ve omuzları şekil almaya başladığını söyleyebiliriz.

Anne ve bebek arasındaki kordan işlev görmeye başlamıştır.Bebeğin cildi hala çok incedir ve şeffaftır. Göz kapakları bu haftada gelişmiştir tabi 26 haftaya kadar gözler açılmaz. Ultrasonda bebeğin kalp atışları net olarak duyulur ve vucut ayrıntıları net olarak seçilmesede gözükür.

  1. Haftada anne rahmi kendi büyüklüğünün iki katına çıktığı gözlemlenmiştir. Bu yüzden anne sık sık tuvalete gider bu durum normal bir şeydir. Bu haftalarda sık çıkalan tuvaletler ilerleyen dönemlerde annenin rahatlamasına neden olur. Anne bu haftalarda sürekli uyumak isteyebilir bu normal bir durumdur. Hamilelikte aşırı bulantı ve kusma meydana geliyorsa kesinlikle doktorunuza başvurmalısınız, sizlere ilaç veya serum takviyesi yaparak sizleri daha iyi hissetmenizi sağlayabilirler.

Bebeğinizin cinsiyeti bu haftalar üzerinde belirğin olmaz bu yüzden aceleci davanmayınız.

Devamını Görüntüle