Güncel Haberler
11 Kasım 2017'de eklendi

Menopoz Girme Yaşı Kaçtır

Menopoz Girme Yaşı Kaçtır

Menopoz Girme Yaşı Kaçtır ?

Dünyada yapılan araştırmalar sonucunda menopoz yaşının ortalamasını 51 olarak belirlenmiştir. Ancak elde olmayan sebepler ve yaşanan hayat şartları nedeni ile ülkemizde menopoza girme yaşı 46-48 olarak bilinmektedir. Beslenme düzeyleri vb gibi etmenler menopoza girme yaşını etkileyebilmektedir.

Eskiden insanların menopoza girme yaşı dört beş yaş daha erkendi ancak bunun nedeni eski bayanların ilk adet görme yaşının daha erken olmasından kaynaklıdır. 1900 ve 2000 yıllarda menopoz çoğu zaman bilinmez ve rastlanmazdı, çünkü insanların yaşam süresi şimdiye kıyaslandığında oldukça azdır. Bu yüzden kadınlar menopoza girmeden bile yaşmalarını yitirebiliyordu. Şu an günümüze baktığımızda yaşam standartları ve yaşam süreleri artmaya başladı. Bu neden ile daha sık karşımıza gelen bir sorun olmuştur.

Menopozun Yaşı Etkileyen Nedenleri ?

-Menopoz oranı gelişen ülkelerde daha ileri yaşlara çıkmaktadır.
-Sosyoekonomik düzeyi düşük ise yapılan araştırmalarda daha erken menopoza girdikleri gözlemlenmiştir.
-Eğitim düzeyi, çalışmayan ev hanımı kadınlar daha erken yaşta menopoza girmektedir.
-Çocuk sahibi olan kadınlara göre çocuk sahibi olmayan kişiler erken menopoza girmektedir.
-Sigara kullanan kadınlar diğer kadınlara göre bir iki yıl daha önce menopoza girmektedir.
-İyi beslenmeyen kişiler daha erken menopoza girmektedir.
-Siyah ırka sahip kişiler beyazlara göre daha erken menopoza girmektedir.

%100 diyebileceğimiz bir neden olmaması ile birlikte sadece yapılan araştırmalar incelenerek bu durumlar sizlere aktarılmıştır. Gene uzman doktorlarınıza başvurmanızı öneririz.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

12 Kasım 2017, 12:15

Tüp Bebek Yapanlar Cinsel İlişki Yaşayabilir mi ? 

Tüp Bebek Erken Menopoza Neden Olabilir Mi ?

Menopoz günümüzde halk arasın dada çok konuşulan ve insanların çoğu zaman uzman kişilere gitmeden kendilerininde teşhis ettiği bir durumdur, ancak yanıldıkları önemli noktalar da bulunmaktadır. Dünyada menopoz yaşının ortalama 51,3 olduğu hesaplanmıştır. Kadınlar yaşamları boyunca 1/3 kısmını menopoz döneminde geçirmektedir. Menopoz kısaca anlatmak gerekirse yumurtalık fonksiyonlarının kaybı sonucu adet kanamalarının kalıcı olarak kesilmesinden meydana gelen bir durumdur.

Nadir de olsa menopoz 40 yaş altı kadınlarda da görülmektedir, bunun herhangi bir nedeni olmasa da daha önceden geçirmiş olduğu hastalıklar, rahim operasyonları bu duruma neden olabilmektedir.

Tüp bebek yapımında kullanılan ilaçlar ve uygulanan tedavi yöntemi erken menopoza neden olmaz. Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi menopoz yaşın ilerlemesi sonucu yumurtalıkların azalması ile meydana gelen bir durumdur.

Devamını Görüntüle