Güncel Haberler
13 Kasım 2017'de eklendi

Tüp Bebek Tedavisinin Zararı Var mıdır ?

Tüp Bebek Tedavisinin Zararı Var mıdır ?

Tüp Bebek Tedavisinin Zararı Var mıdır ?

İnsanlar her tedaviden fayda beklese de, bazı durumlarda yan etkileri ve zararları görülebilmektedir. Bu durum kullandığımız ilaçlar, yaptığımız, yaşadığımız yaşam çerçevesi içersin dede geçerlidir. Böyle bir durumda bunu göze almak gerekmektedir. Bebek sahibi olmak isteyen aileler her türlü sorunu aşabileceklerini düşünerek hareket ettikleri için bütün noktaları göze alabilmektedir.

Günümüzde yan etkisi olmayan bir ilaç henüz geliştirilmemiştir. Tüp bebek sahibi gelişen teknolojide en büyük buluşlardan bir tanesi olarak adlandırılır. Çok az da olsa bazı riskleri de taşıyan bu uygulama hakkında sizlere kısaca bilgi paylaşacağız.

-Tüp Bebek Tedavisinin Başarısız Olması : Bu durum sıkça rastlanan bir durum olduğu gibi insanlar tarafından istenmeyen önemli bir noktadır.

-OHSS ( Ovaryan Hiperstimulasyon Sendromu : Bu durum kısaca anlatmak gerekirse yumurta oluşturmak için verilecek olan ilaçların anneye olan etkisidir. Fazla miktarda yumurta oluşumu anne için kistlere neden olabilir. Tüp bebek tedavisinde OHSS yüzde üç ile 5 oranında oluşabilir. OHSS sadece tüp bebek yapımında oluşabilecek bir durum değildir, yumurta lama tedavisi, klamen tedavisi gibi bir çok tedavi esnasında oluşabilmektedir.

-İkiz gebelik yani çoğul gebelik : Tüp bebek yapımı sırasında birden fazla gebelik ( ikiz, üçüz, dördüz ) isteyemeyen durumlar arasındadır. Çünkü bu nokta erken doğuma sebebiyet verdiği için doktorlar tarafından pek istenmez. Ancak bu durum bebekleri kaybetme riskini de arttırmaktadır. Bunun başlıca nedeni birden fazla embriyo transferinin yapılmasından kaynaklıdır. Amerika ve İngiltere yapmış olduğu çalışmalar ve deneyler sonucu ikiz doğurma oranının %20-30 olduğunu üçüz doğurma oranının %2-7 arasında olduğunu belirtmiştir. Dünyada bir çok yerde bu durumun olumsuz sonuçlanmasını engellemek amacı ile birden fazla embriyo transferi yasaklanarak engellenmiştir.

-Over Torsiyon ( Yumurtalıkların Dönerek Burkulması ) : Tüp bebek yapımında oldukça az rastlanan bir durum olarak bilinir. Özellikle OHSS gelişen hastalarda daha fazla görülmektedir. Ortalama olarak yapılan incelemelerde %1000 de %1 olarak görülen bir durum oldupunu söyleyeyebiliriz.

-Kanama: Vajinal kanama yumurta toplama sırasında oluşabilecek bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Buraya Vajene tampon koyularak bu durum engelleyebilir ancak duruma etkisi vardır.

-Enfeksiyon: Rahim ve yumurtalıklarda oluşan enfeksiyon ( pelvik enfeksiyon) çok nadirende gözükse yumurtaları toplama işlemi sırasında oluşabilir. Bu durum için hekimler antibiyotik tedavisi uygular ve tedavisini gerçekleştirir.

-Dış Gebelik : Bu durum hem anne rahminin içersin de, hemde dışarısında meydana gelen gebeliktir. Bu yüzden hamileliğin çoğu düşük ve olumsuz sonuçlanır. Buda istenmeyen durumlar arasındadır.

Tüp Bebek Yapımı Sırasında Oluşabilecek Diğer Sorunlar ?

-Yeter ki sayıda yumurta toplanmaması
-Yumurtanın gelişmemesi
-Döllenmenin oluşmaması
-İmplantsyon başarısızlığı (Embriyonun rahime tutunamamsı)

Bu durumlar yaşandığı zaman tedavi başarısız olur ve başka aşamalar ile yeniden tüp bebek yapımı gerekmektedir.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

12 Kasım 2017, 08:40

Tüp Bebek Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Tüp bebek yapan kişiler hamile kaldığını, işlemler yapıldıktan sonra 12 gün içersin de B-HCG değerlerine göre gebelik testi yapılarak anlaşır.

Devamını Görüntüle